Nevyvážená doprava – kdo za to může? Alarmující výsledky monitoringu dopravy v okolí pražských škol

19. 11. 2017

Výsledky monitoringu dopravy uskutečněného z iniciativy spolku Pražské matky s žáky tří pražských škol (ZŠ Filosofská v Praze 4, ZŠ U Santošky v Praze 5 a ZŠ Burešova v Praze 8) v průběhu roku 2017 znovu ukázaly, že pražská doprava není ve vztahu ke všem účastníkům provozu vyvážená a stejně vstřícná. Ti nejslabší – chodci, kteří jsou nejšetrnější k životnímu prostředí i městské kase – jsou odsouzeni k dlouhému čekání u přechodů, sprintování na příliš krátkou zelenou, brodění se bahnitými pěšinami a přelézání zábradlí...

Celý článek  ›

Další setkání se seniory v Praze 7

V pátek 10. 11. jsme se znovu setkali se seniory z Prahy 7, tentokrát v pečovatelském centru v Tusarově ulici. Většina účastníků bydlí přímo v bytech pečovatelského centra, ale přidalo se k nám i pár dalších obyvatel Prahy 7, kteří se s námi přišli podělit o své zkušenosti s pohybem ve veřejném prostoru z pohledu seniorů.

Celý článek  ›

Mapujeme se seniory Prahu 7 – první setkání

6. 11. 2017

Na půdě ÚMČ Praha 7 jsme se v pondělí 30. října setkali s několika seniory, kteří vyslyšeli naši výzvu k zapojení do komunitního mapování veřejného prostoru této městské části. Děkujeme všem, kdo nelitovali času a přišli se podělit o své zkušenosti. Zajímalo nás, kam senioři nejčastěji chodí, a jsme rádi, že často tráví svůj čas aktivně – v parku, v plaveckém bazénu, na kurzech. Věnovali jsme se diskuzi o několika konkrétních problémových místech,  ale i obecným problémům, které starší lidé na svých cestách vnímají.

Celý článek  ›

Nechcete taky chodit do školy pěšky? Pěší dny na ZŠ U Santošky

27. 10. 2017

Zdaleka ne všichni si uvědomujeme, že chůze ve městě je také doprava, na rozdíl od automobilové je však prospěšná pro každého z nás jednotlivě i pro všechny společně. Nejen že je šetrná k našim vlastním peněženkám i veřejnému rozpočtu města, ale je také nejšetrnější k  životnímu prostředí města: neznečišťuje ovzduší, nevypouštíme při ní větší objem skleníkového plynu CO2...

Celý článek  ›

Výsledky dopravního monitoringu v okolí ZŠ Burešova

14. 10. 2017

Do ZŠ Burešova chodí více než polovina dětí pěšky, ale pěší cesty a přechody v okolí školy tomuto způsobu dopravy nejsou příliš vstřícné. Dopravní monitoring u několika přechodů v okolí školy (ul. Chabařovická, Taussigova, Hlaváčova, Rajmonova), který zde probíhal v červnu a jehož výsledky máme nyní k dispozici, ukázal, že na všech sledovaných místech jsou přechody nevhodně řešené, auta nerespektují právo chodců přecházet a vozidla parkující těsně u přechodu brání dobrému rozhledu.

Celý článek  ›

Návrhy na řešení dopravní situace v okolí ZŠ U Santošky

13. 10. 2017

Ve čtvrtek 5. 10. se sešla pracovní skupina projektu BCŠ na ZŠ U Santošky, aby se vyjádřila k návrhům na zlepšení dopravního prostředí v okolí školy ve prospěch chodců. Tým dopravních projektantů připravil hned čtyři varianty úprav celé ulice U Santošky od křižovatky Ostrovského x Na Zatlance až k ulici Na Václavce.

Celý článek  ›

Pražský Den bez aut na Štěfánikově: byli jsme tam!

28. 9. 2017

V pátek 22. září vyvrcholil Evropský týden mobility Dnem bez aut, který v Praze probíhal pod záštitou městské radnice. Pro tento celoevropský svátek magistrát uzavřel Štefánikovu ulici na Smíchově autům a v uvolněném prostoru poskytl aktivním účastníkům stánky pro propagaci svých aktivit ve prospěch udržitelné mobility.

Celý článek  ›

Pěšky do školy na ZŠ Burešova

27. 9. 2017

Každý z nás by měl podle zdravotníků ujít denně nejméně 5000, optimálně 10 000 kroků, což je při délce dětského kroku 50 cm 2,5 km, respektive 5 km. Namísto toho však rodiče vozí své děti často i pár set metrů do školy autem. Městský provoz se tak každé ráno zvyšuje až o jednu pětinu a již beztak znečištěné ovzduší se ještě více zahušťuje.

Celý článek  ›

Pěšky do školy: zaručený způsob, jak si užít své každodenní cestování do školy i zpět!

18. 9. 2017

V září probíhají v rámci Evropského týdne mobility na třech pražských základních školách (ZŠ Burešova, Praha 8, ZŠ U Santošky, Praha 5 a ZŠ Filosofská, Praha 4) tzv. Pěší dny, které zde iniciovala organizace Pražské matky s cílem ukázat rodičům i žákům, že dopravování se (nejen) do školy může být zdravé, šetrné a dokonce i velice zábavné.

Celý článek  ›

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR