Pěšky do školy: zaručený způsob, jak si užít své každodenní cestování do školy i zpět!

18. 9. 2017

V září probíhají v rámci Evropského týdne mobility na třech pražských základních školách (ZŠ Burešova, Praha 8, ZŠ U Santošky, Praha 5 a ZŠ Filosofská, Praha 4) tzv. Pěší dny, které zde iniciovala organizace Pražské matky s cílem ukázat rodičům i žákům, že dopravování se (nejen) do školy může být zdravé, šetrné a dokonce i velice zábavné.

Celý článek  ›

Jaká jsou hlavní úskalí při cestě do školy U Santošky

12. 9. 2017

Ulice Na Václavce a U Santošky, které tvoří hlavní přístupovou cestu do školy, jsou v ranních hodinách opravdu rušné – mezi 7 a 8 hodinou tudy projelo 1 660 vozidel, což je více než 2 vozidla za sekundu. Většinu provozu představuje tranzitní doprava, více než jedna třetina vozidel, která přijíždí směrem z Malvazinek (425), odbočuje do Bieblovy ulice, kudy pokračují do Radlické a na Smíchov.

Celý článek  ›

Kdo to tady jezdí? Alarmující výsledky monitoringu dopravy na ZŠ Filosofská

10. 9. 2017

Na šesti dopravně nejproblematičtějších místech před oběma budovami ZŠ Filosofská probíhal 8. června monitoring dopravy. Přes třicet statečných dětí pod dohledem obětavých učitelů vyrazilo v 7 hodin do chladného rána. Monitoring potvrdil to, co děti i rodiče uvedli v dotazníkovém šetření, a to že nejproblematičtější místa se nacházejí přímo před školními budovami.

Celý článek  ›

Cesty do školy autem ohrožují děti více než dopravní nehody

3. 9. 2017

Znečištění ovzduší z dopravy přináší větší rizika než nehody způsobené dopravním provozem Tisková zpráva Pražských matek ze dne 4. září 2017 k začátku nového školního roku V posledních letech u nás vzrůstá tendence dovážet děti do školy autem. Rodiče si to obvykle zdůvodňují nebezpečím, které na jejich děti číhá na silnicích zatížených příliš intenzivním provozem. Srovnání statistik dopravních […]

Celý článek  ›

Komentář Pražských matek k připravovanému Plánu udržitelné dopravy pro Prahu

13. 8. 2017

V úterý 15. 8. má Rada ZHMP projednávat materiály k Plánu udržitelné mobility pro  Prahu a okolí s pracovním názvem  P+ a odsouhlasit další postup práce. K vytvářenému Plánu jsme zpracovaly své připomínky, v nichž zdůrazňujeme potřebu rozšířit jej o zajištění celkové pěší prostupnosti  města a podmínek pro rozvoj pěší dopravy na krátké vzdálenosti, což pomůže nejefektivněji snížit exhalace a hluk z dopravy, přerozdělit veřejný prostor ve prospěch lidí i zeleně a město tak učinit pro lidi obyvatelnějším. Své připomínky jsme zaslali náměstkovi primátorky pro dopravu Petru Dolínkovi a pracovníkům ORFD pražského magistrátu.

Celý článek  ›

V Praze umírají stovky lidí každý rok vinou prachem znečištěného ovzduší

23. 7. 2017

Koalice Vlasta se svou předsedkyní a zastupitelkou Prahy 10 Olgou Richterovou (Piráti) zažalovala u soudu Ministerstvo životního prostředí ČR pro neefektivní Plán zlepšování ovzduší. PM varují před ničivým dopadem znečištění z dopravy na dětské zdraví už léta, naposledy jsme upozornily na "nejšpinavější" pražskou stanici, která monitoruje ovzduší přímo v areálu mateřské školky ve Vršovicích, na květnovém setkání s občany právě v této městské části. Jsme rády za rychlou reakci a "trefu do černého", je třeba si ale uvědomit, že ovzduší žádný zákon ani předpis sám o sobě nevyčistí. Vzduch si totiž špiníme my sami, jezdíme-li po Praze autem a vozíme jím i děti do školy, třeba i jen pár set metrů.

Celý článek  ›

Městská doprava bez chodců je neudržitelná!

28. 6. 2017

Hlavní město Praha v současné době připravuje Plán udržitelné mobility (P+), jehož účelem je zajistit, aby se nadále nezvyšovalo zatížení města vlivem dopravy a v metropoli se nezhoršovaly podmínky pro život jejích obyvatel i pobyt návštěvníků. Pražské matky, které se dlouhodobě problematice udržitelné městské mobility věnují, tento počin vítají, poukazují však na rozpor v P+, který opomíjí chůzi.

Celý článek  ›

Bezpečné cesty do školy U Santošky: Auta tu jezdí až moc rychle, říkají děti

15. 6. 2017

V ZŠ U Santošky se pracovní skupina projektu BCŠ sešla na Den dětí. Přímo pod okny školy projíždí kolony aut a autobusů, protože ulice U Santošky patří k těm rušnějším a ve výsledcích mapování cest dětí do školy se to náležitě projevilo. Cestu do školy nepovažuje za bezpečnou zhruba třetina dětí, jako důvod označují většinou přechody přímo […]

Celý článek  ›

Opravdu to tu je bezpečné? Projekt BCŠ na ZŠ Burešova

9. 6. 2017

Do základní školy v Burešově ulici chodí 760 dětí. Na první pohled se zdá, že tady by děti problém s bezpečností při cestě do školy mít neměly – k budově se přichází od metra Ládví nejprve po sídlištním dlážděném prostoru s obchody a institucemi veřejné vybavenosti (ne že by se jednalo o příkladný veřejný prostor 21. […]

Celý článek  ›

Šlo by to i jinak: výsledky mapování cest do ZŠ Filosofská

2. 6. 2017

Pod názvem ZŠ Filosofská se skrývají školy dvě: objekt Filosofská a objekt Jitřní. Obě školy jsou specializované, na Filosofské je rozšířená výuka jazyků, na Jitřní zase tělesná výchova. Do obou objektů v pražských Hodkovičkách dojíždí za vzděláním přes 900 dětí, a to jak z Prahy, tak i z obcí v jejím okolí. Právě kvůli nutnosti dovážet děti i z […]

Celý článek  ›

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR