Chodci sobě – kampaň na podporu pěší dopravy (2015–2016)
V dubnu 2015 odstartoval roční projekt, který byl založený na osvětové kampani propagující pěší dopravu jako nejpřirozenější, energeticky nejúspornější, ekologický a zdraví prospěšný způsob dopravy. Navazoval na činnost téměř 3 roky fungujícího portálu určeného (nejen) pražským chodcům Chodci sobě a snažil se mu dát nový rozměr – z on-line sféry mířil mezi lidi a do konkrétních míst v Praze.
Cílem projektu bylo zviditelnit téma pěší dopravy a zpřístupnit jej odborné i laické veřejnosti, zapojit aktivní jedince a skupiny do zvelebování městského veřejného prostoru, posílit komunikaci mezi veřejnou správou a veřejností a zlepšit postavení chodců a podmínky pro pěší provoz ve městě.
V pátek 5. 6. 2015 proběhla zahajovací tisková beseda, kde jsme podrobněji představili hlavní cíle a náplň kampaně – viz tisková zpráva.
3. září 2015 se uskutečnil první ze 3 chystaných happeningů, a to v Liboci, kde byl vyřešen jeden z podnětů zaslaných na portál Chodci sobě. Pražské matky společně s libockým Domovem svaté rodiny zorganizovaly sousedskou slavnost, během níž se konala debata s radní pro dopravu Prahy 6 Petrou Kolínskou o dalších dopravních úpravách v Liboci. Více viz tisková zpráva a galerie.
18. září proběhl další happening, tentokrát v Košířích. Pražské matky spolu s místním sdružením Košířská cibulačka a žáky základní školy v Nepomucké ulici představily veřejnosti i zástupcům veřejné správy na sousedské slavnosti svůj záměr přeměnit nebezpečný dopravní prostor křižovatky Musílkova x Fabiánova na přívětivou lokalitu, která bude sloužit nejen automobilům, ale také chodcům. V rámci setkání proběhla prezentace návrhu dopravní studie a diskuze s dopravním projektantem. Viz tisková zpráva a galerie.
22. října proběhl happening třetí, tentokrát zaměřený na představení úspěchů, kterých bylo dosaženo díky portálu Chodci sobě. Dobrovolníci označili vybraná upravená místa balónky a nálepkami s nápisem Chodci sobě – Děkujeme, povedlo se! Viz tisková zpráva a galerie.
Na konci listopadu vyvrcholila další projektová aktivita – zástupkyním spolupracujícího sdružení Košířská cibulačka a představitelům MČ Praha 5 jsme předali odborně zpracovaný návrh revitalizace výše zmíněné košířské křižovatky Musílkova x Fabiánova – viz tisková zpráva k této aktivitě.
V rámci projektu jsme natočili propagační spot (autor Libor Kozák), který byl mimo jiné promítán ve stanicích metra, a vytvořili množství dalších materiálů, které jsme nechali umístit v pražské MHD, rozdávali při nejrůznějších veřejných prezentacích apod. Zároveň jsme vstoupili v jednání se zástupcem olomoucké Univerzity Palackého o předání potřebných informací a podkladů k vytvoření verze portálu Chodci sobě pro Olomouc. Tento portál by měl být spuštěn na přelomu jara a léta 2016.
Na únor a březen 2016 jsme připravili třídílnou putovní výstavu uměleckých fotografií ze života pražských chodců od Lukáše Žentela a Milana Jaroše, která se konala v OC Nový Smíchov, OC Atrium Flora a v Národní technické knihovně, kde byla rozšířena o fotografie z aktivit Pražských matek v rámci tohoto projektu. Na vernisáži této poslední výstavy vystoupily i Ing. Lucie Miovská, Ph.D. z České zemědělské univerzity a Ing. arch. Zuzana Kuldová z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy se svými velice zajímavými prezentacemi na téma veřejného prostoru a chodců, které zde s dovolením zveřejňujeme a velice doporučujeme:
Nedílnou součástí projektu byla průběžná správa a upgrade portálu, komunikace s jeho uživateli, městskými částmi, pražským magistrátem i dalšími institucemi odpovědnými za řešení podnětů, lobing v rámci pracovní skupiny BESIP a mnoho dalších jednání s občany i institucemi ve prospěch pěší dopravy v Praze.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Aktivitu Zelená ulice podpořilo také hlavní město Praha, happening v Košířích MČ Praha 5 MČ.
Za možnost uspořádat výstavu ze života pražských chodců děkujeme:
Za další podporu děkujeme také: