Děti představily výsledky mapování a dopravního průzkumu v ZŠ Nepomucká

DSCF3446Žáci ze ZŠ Nepomucká v Praze 5 včera prezentovali výsledky svého mapování problematických míst v okolí školy v rámci programu Bezpečné cesty do školy. Výsledky dotazníkového šetření o způsobu dopravy i zjišťování dopravně nebezpečných i jinak problematických míst mezi žáky i jejich rodiči se od podobných šetření na jiných škol příliš neliší: děti chtějí jezdit do školy na kole a nejvíce se bojí velké intenzity provozu, rychlosti aut a nepřehledného parkování v místech, kde přecházejí.

Třetina dětí by se chtěla do školy dopravovat na kole nebo na koloběžce, ale brání jim v tom nevhodné podmínky a kola/koloběžky není kde ukládat. Nejvíce ohrožovány se cítí velkým provozem aut na Plzeňské u stanice Kavalírka, kde přechod nelze projít najednou a auta do chodců najíždějí. Často se ocitnou uvězněny na ostrůvku a nejsou si jisty, zda mohou ještě přeběhnout vozovku, naskočí-li jim v polovině cesty červená. Často zmiňovaly i prostor před školou a velké intenzity provozu, vysoké rychlosti, nepřehlednosti při přecházení vinou kontejnerů i parkujících aut, ale i podivné lidi na dalších místech. Celkem označily za nebezpečná necelých dvacet míst. Podrobně o dopravní situaci v okolí školy zde.

DSCF3460Včerejšího setkání nad výsledky mapování se zúčastnili vedle zástupců dětí, rodičů, učitelů a projektanta (který na základě výsledků šetření zpracuje dopravní studii, která pak bude předána k dalšímu jednání o realizaci městské části a magistrátu hl. m. Prahy jako vlastníku komunikací), také příslušní zástupci magistrátu a úřadu Městské části Prahy 5 a zástupce policie. Dopravní studii projektant zpracuje během prázdnin a v září se opět pracovní skupina sejde, aby návrhy projektanta před dokončením ještě prodiskutovala.

Při prezentaci mapování bylo vidět, že žáci se při mapování naučili v dopravních situacích a souvislostech lépe orientovat a odpovědná práce je evidentně baví. „Žáci, kteří šetření zpracovávali a odjížděli na školu v přírodě, litovali, že musejí svou práci přerušit,“ potvrdila paní učitelka Medková, která má projekt ve škole na starosti.

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR