Opravdu to tu je bezpečné? Projekt BCŠ na ZŠ Burešova

Kde je tady zákaz vjezdu?, foto PM

Do základní školy v Burešově ulici chodí 760 dětí. Na první pohled se zdá, že tady by děti problém s bezpečností při cestě do školy mít neměly – k budově se přichází od metra Ládví nejprve po sídlištním dlážděném prostoru s obchody a institucemi veřejné vybavenosti (ne že by se jednalo o příkladný veřejný prostor 21. století, ale z hlediska dopravní bezpečnosti opravdu není co vytknout) a pak parkem před školou, tedy téměř zcela mimo automobilový provoz. Jenže děti mají úplně  jinou zkušenost, jak ukázaly výsledky mapování a dotazníkového šetření v rámci projektu Bezpečné cesty do školy.

Přechody v okolí školy děti vnímají jako nebezpečné, protože jim v rozhledu brání auta, která parkují příliš blízko. A proč by také neparkovala, když tam mají pěkně nakreslené modré zóny? Velká část dětí přichází ke škole z druhé strany, od ulice Žernosecká, kam se dopraví MHD. Část z nich se do školy snaží dostat zadní bránou společnou pro chodce i auta, proplétá se mezi přijíždějícími, odjíždějícími a couvajícími vozy – klasický nebezpečný ranní zmatek, jak jej bohužel známe i z jiných škol.  Druhá možnost, pěšina okolo školního plotu, je sice logické a nejkratší spojení od zastávky autobusu, ale cesta je jen vyšlapaná, blátivá, v zimě kluzká a samozřejmě neosvětlená.

Přístupem ke škole od ulice Žernosecká se bude dopravní studie vytvořená v rámci projektu zabývat jako celkem, včetně zjištění spojení ke škole MHD. Pro příchod zadem má škola vypracovaný projekt na rekonstrukci zadního vjezdu, který se v těchto dnech začíná realizovat. Z hlediska bezpečnosti dětí přicházejících ke škole pěšky se však bohužel nejedná o ideální řešení, na což upozornil i projektant Ing. Syrový.

Odkládání koloběžek…, foto PM

Děti se na svých cestách dále obávají bezdomovců a jiných podezřelých osob bivakujících v přerostlé zeleni, stěžují si na nedostatečnou údržbu cest v zimě (sníh a náledí), na podzim (kluzké listí) i při dešti (obří kaluž přímo před školní jídelnou). Problém prosvětlení zeleně budeme řešit s městskou částí Praha 8.

Spousta dětí už dnes pro cestu do školy využívá koloběžky, skateboardy nebo jiná „kolečka“. Ve škole však není kam je odložit, nad živelným parkováním pod šatními skříňkami pan ředitel raději přivírá obě oči. Potřebu vybudovat bezpečné úložiště kol a koloběžek vyslovilo 150 dětí a 80 % rodičů. Ostatně požadavek na úschovnu kol byl jednou z hlavních motivací školy pro účast v projektu a městská část jeho realizaci přislíbila. Doufejme, že se i podaří.

Stránku školního projektu naleznete zde.

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR