Pražské matky se zúčastnily mezinárodní konference WhatCity? v Bratislavě

12565363_1354427521250653_8457326611875565576_nVe dnech 27.–28. 1. jsme se zúčastnili mezinárodní konference v Bratislavě What City? organizované  bratislavskými neziskovkami, které chtějí z hlavního města udělat udělat živé město pro všechny. U jeho vedení postrádají jakoukoli vizi či plán, proto pozvaly  do Bratislavy urbanisty a aktivisty z Vídně, německého Freiburgu, Prahy (zástupkyně Institutu pro plánování a rozvoj hl. města Prahy (IPR) Zuzana Kuldová a Jarmila Johnová z Pražských matek) a Holandska, aby jim na konkrétních příkladech ukázali, „jak se to dělá“. Více si o konferenci přečtete a diskuzi  s primátorem Bratislavy, jíž jsme se zúčastnili, shlédnete na https://dennikn.sk/357066/vytvorit-stvrt-bez-aut-dostat-hanbu-obchodnej-radia-holandania-aj-nemci-videa/.

Slovenské neziskovky nám sice závidějí IPR, který má 200 pracovníků i elán a nasazení nového týmu vytvořit v krátké době koncepční a strategické dokumenty, které by město pro lidi pomáhaly uskutečnit, otázkou ale je, zda pro tyto aktivity bude u nás politická vůle a zda IPR dostane možnost své dílo dokončit. Každopádně nový Manuál pro veřejná prostranství vytvořený IPRem je příslibem a oporou také pro nás, kteří jsme již mnoha zde doporučovaných proměn dopravního prostoru dosáhli i v reálu, nikoli jen na papíře. Přítomní odborníci z ciziny, bratislavské neziskovky i my to vidíme stejně: chodci v ulicích jsou ti, kteří město tvoří a zabydlují.

Přestože  v Bratislavě útvar hlavního architekta čítá jen 4 lidi a hlavní město Slovenska postrádá určitou vizi i strategické a koncepční dokumenty pro svůj rozvoj a nakládání s veřejným prostorem, o překrásném historickém jádru, do něhož je vjezd zcela zakázán autům, bychom si mohli  nechat jen zdát. Neopakovatelným zážitkem a nesplněným snem byly téměř unisono znějící hlasy pro město, do něhož se vejdou všichni včetně bezdomovců: od profesionálních architektů a urbanistů, některých představitelů stavebního byznysu, nezávislých občanů a obecních či státních úředníků, jimiž se to na konferenci hemžilo.

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR