TZ: Velká studentská cyklojízda popáté projela Prahou

Velká studenztská cyklojízda 2014, foto Štěpán Hon

Velká studentská cyklojízda 2014, foto Štěpán Hon

PRAHA – Z Centrálního parku na Pankráci do Karlína a zpět dnes vyjelo asi 150 žáků pražských středních škol v rámci tradiční Velké studentské cyklojízdy. Cyklojízda se konala už popáté a studenti se jejím prostřednictvím snaží upozornit na výhody využívání jízdního kola ve městě. Akci společně organizuje iniciativa Auto*Mat a sdružení Pražské matky. 

Za asistence policie, dobrovolníků a učitelů vyrazili studenti v půl desáté z Centrálního parku na Pankráci, projeli po Rašínově nábřeží směrem na Výtoň a dále přes centrum a Florenc až do Karlína. Jejich cílem byl nově otevřený kulturní podnik s názvem Přístav 18600 na Rohanském ostrově, který vyrostl v prostředí “městské džungle”. Po krátké zastávce odjeli zpět do školních tříd přes Dvořákovo, Smetanovo a Podolské nábřeží.

HON_4064

Foto Štěpán Hon

Trasu cyklojízdy si pochvalovali učitelé i žáci. Je dobře, že se jelo v provozu a studenti si mohli vyzkoušet, jaké to je být na kole součástí pražské dopravy. Navíc nám přálo krásné počasí,” okomentoval cyklojízdu učitel Mojmír Kopečný ze SPŠS Dušní.

Cyklojízda se mi líbila a bavilo by mě jezdit po městě na kole. Dřív jsem dokonce často jezdila po cyklostezce mezi Vestcem a Kunraticemi, ale vzhledem k tomu, že je poslední dobou nesjízdná kvůli bahnu, kolo prozatím nechávám doma,” řekla jedna z účastnic cyklojízdy, studentka Michaela Gavrilovič z Gymnázia Elišky Krásnohorské.

Cyklojízda se konala v rámci programu Do školy na kole, jehož cílem je umožnit žákům středních škol vyjádřit se k dopravní situaci v Praze – konkrétně k podmínkám pro cyklistickou dopravu. Velká studentská cyklojízda je již tradičním happeningem organizovaným v rámci Evropského týdne mobility u příležitosti mezinárodního Dne bez aut jako akce na podporu udržitelné dopravy a myšlenky městské cyklistiky. Probíhá v rámci vzdělávacích a osvětových aktivit sdružení Auto*Mat a Pražské matky, během nichž se žáci a studenti podílejí na zklidňování dopravy v okolí škol a získávají praktické dopravní návyky v duchu zdravé a šetrné mobility, ale též v bezpečnosti pohybu na kole v městské dopravě. 

HON_4184

Foto Štěpán Hon

 

Zapojené školy:

Gymnázium Elišky Krásnohorské
SPŠS Dušní
Gymnázium Na Vítězné pláni
SPŠ dopravní – Moravská
SPŠ dopravní – Motol
Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha  

Přílohy: 

1) Fotografie z cyklojízdy, autor Štěpán Hon: http://www.prazskematky.cz/fotogalerie/velka-studentska-cyklojizda-2014/

2) Trasa cyklojízdy: http://bit.ly/1wsKziU

3) Video z roku 2012: https://www.youtube.com/watch?v=Xa9_L-JYjjc

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR