Anežka – jednání o rekonstrukci místa smrtelné nehody školačky

Foto_Anezky

Anežka Stickney, foto Bradley Walker

V listopadu 2009 zemřela pod koly náklaďáku na křižovatce Rokycanova x Prokopova v Praze 3 při návratu ze školy domů osmiletá školačka Anežka. Když přecházela na zelenou přes Rokycanovu ulici, srazilo ji a smrtelně zranilo nákladní auto, které odbočovalo také na „svou“ zelenou z Prokopovy ulice do Rokycanovy na stavbu podzemních garáží.

Anežka si nedlouho před tragickou nehodou na rodičích vydobyla samostatné cestování do školy i domů, aby tak pomáhala mamince, která se starala o nedávno narozeného bratra. Rodiče po dlouhém váhání svolili, protože si uvědomovali, jak je pro Anežku její samostatnost důležitá, a také proto, že na několikasetmetrové cestě domů ze školy v Lupáčově ulici Anežka překonávala nebezpečnou Prokopovu, ale i klidnější Rokycanovu ulici po signalizovaných přechodech.

Bezprostředně po smrtelné nehodě nás kontaktoval otec Anežky, který cítil nutnost – když už nemohl pomoci Anežce – zabezpečit pěší cesty v této lokalitě alespoň pro ostatní děti. Od té doby jsme spolu s ním i samostatně absolvovali bezpočet jednání se zástupci veřejné správy MČ Praha 3  a na ZŠ Lupáčova zorganizovali projekt Bezpečné cesty do školy (BCŠ). U příležitosti půlročního výročí tragické nehody jsme uspořádali tiskovou konferenci  (viz proslov otce Anežky a tisková zpráva) a na místě nehody jsme umístili transparent nabádající  řidiče k ohleduplné jízdě.

Banner_Anezka

Na místě tragické nehody nechaly Pražské matky umístit banner vybízející řidiče k ohleduplné jízdě, foto PM

Zpočátku nevstřícný postoj veřejné správy, která se bránila převzít za tragédii jakoukoli odpovědnost a tvrdila, že z dopravního hlediska bylo vše v pořádku, se po volbách a změně vedení MČ začal měnit. Výsledkem jednání s MČ a projektu BCŠ bylo po zhruba dvou letech zpracování několika návrhů jak na rekonstrukci nebezpečné křižovatky, tak i prostoru před školou a přilehlého okolí. Jeden z občanů navrhoval v internetové anketě zorganizované MČ okružní křižovatku a jeho nápad projektanti zpracovali jako jednu ze dvou variant možného řešení, druhou variantou byla křižovatka ve tvaru T.

Rekonstrukce křižovatky Prokopova x Rokycanova – pohled do Rokycanovy

Rekonstrukce křižovatky Prokopova x Rokycanova – pohled do Rokycanovy, foto PM

Po letech jednání byla křižovatka Prokopova x Rokycanova na podzim 2016 zrekonstruována podle druhé varianty – vznikly zde dělené přechody s ostrůvky, chodníky jsou rozšířeny a na jednom z nich jsou instalovány lavičky a stolek. Přímo na místě tragické nehody byla vozovka zúžena do jednoho pruhu, přechod byl vyzdvižen na úroveň chodníku a doplněn sloupky, z ulice Rokycanova se stala jednosměrka.

Z projektu Bezpečné cesty do školy na ZŠ Lupáčova vzešlo další množství úprav v okolí školy – změna značení a seřízení semaforů na křižovatce Lupáčova x Táboritská, úpravy prostoru před školou (zúžení vozovky a vytvoření cyklopruhu pomocí sloupků, změna parkovacích míst), rozsáhlá rekonstrukce křižovatky Táboritská x Ondříčkova, rekonstrukce křižovatky Lupáčova x Chelčického a Lupáčova x Rokycanova. Více o projektu viz zde.

 

Děkujeme za podporu:

hl. m. Praha MŽP ČR